Kreatywne zabawki dla Twojego dziecka

Trening motoryki małej – jaką rolę odgrywa w rozwoju dziecka?

Wydrapywanka Las

Trening motoryki małej – jaką rolę odgrywa w rozwoju dziecka?

sie 4, 2022 | Blog

Rozwój dziecka to szereg działań, procesów i elementów które, gdy są realizowane od pierwszych dni życia dziecka, dają pożądany rezultat na przestrzeni lat. Każdy rodzic chce, aby jego latorośl jak najlepiej rozwijała się pod wieloma względami. Chcemy, aby nasze dzieci pogłębiały swoje zainteresowania i zdolności, uczyły się nowych umiejętności i pielęgnowały te, które już nabyły. Całościowy rozwój to ważna kwestia i ma ogromne znaczenie na kolejnych etapach życia dziecka.

W niniejszym artykule chcemy pokazać Wam jak istotne jest wspieranie tego rozwoju, ale w granicach normy, tak by nie zmuszać dziecka do niczego – starajmy się więc w rozwoju nie zapominać o najważniejszych aspektach, czyli potrzebach i chęciach dziecka.

Tematem przewodnim tego artykułu będzie tak istotna motoryka mała, szczególnie gdy mamy w domu dziecko przedszkolne.

Dziewczynka podczas zabawy. W skupieniu pracuje nad planszami do wydrapywania. Odkrywa kolorowe wizerunki rajskich ptaków.
Wydrapywanki świetnie sprawdzą się podczas rozwoju motoryki małej.

Przypomnijmy sobie zatem czym jest ta motoryka mała i dlaczego ma tak ogromny wpływ na rozwój, szczególnie na rozwój mowy naszego dziecka.

W naszej korze mózgowej znajduje się wiele obszarów i każdy z nich odpowiada za “coś”. Jednym z  tych najważniejszych obszarów, a zarazem takim, który zajmuje najwięcej miejsca w korze mózgowej są okolice dłoni i narządów artykulacyjnych. Co więcej – te dwa obszary znajdują się bardzo blisko siebie, więc mają ze sobą wiele wspólnego.

Motoryka mała to nic innego jak wszystkie precyzyjne ruchy szczególnie w obrębie palców, dłoni i nadgarstków. Gdy uaktywniamy ruchy dłoni, to jednocześnie angażujemy struktury w korze mózgowej, które znajdują się w sąsiedztwie obszarów odpowiedzialnych za narządy artykulacyjne. Więc wniosek jest tylko jeden – gdy pracują ręce, działamy pośrednio na rozwój mowy.

Czy przez zabawę możemy wesprzeć motorykę małą i pośrednio wpłynąć na rozwój mowy?

Odpowiedź jest prosta. Oczywiście, że tak! Odnosząc się do powyższego wyjaśnienia, możemy śmiało powiedzieć, że “ręce mają wiele do gadania”. Gdy będziemy angażować naszego malucha w zabawy, które aktywują ręce, palce i dłonie, to otrzymamy pożądany rezultat. Pamiętajmy, że to nie jest jedyny warunek do tego by mowa wystąpiła.

Doskonale jest się zaopatrzyć w zabawki i akcesoria, które umilą maluchom, jak i  starszym dzieciom czas, a jednocześnie wpłyną na tak ważną sferę ich rozwoju, jaką jest mowa.

Otwarty kolorowy zeszyt z geometrycznymi naklejkami i książką do wyklejania z wizerunkiem uroczej pandy.
Geometryczne naklejki – idealne ćwiczenie rączki dla przedszkolaka.

Naszym najmłodszym użytkownikom chcemy przedstawić zestaw Moje pierwsze naklejki kształty z uroczym misiem pandą, które zauroczą zarówno chłopców jak i dziewczynki. To aż trzysta naklejek o geometrycznych kształtach. Zadaniem dziecka jest odpowiednie dopasowanie kształtu do pustego wzoru, który jednocześnie opowiada przygody pewnej pandy. Naklejki to jedna z ulubionych zabaw najmłodszych. Odklejanie i oraz naklejanie pobudza zdolności motoryczne dziecka przyczyniając się do treningu paluszków, a w konsekwencji do prawidłowego rozwoju mowy. Co więcej – ta niewielka książeczka, idealnie sprawdzi się podczas podróży i umili maluchowi czas.

Dwie dziewczynki na łóżku bawią się kolorową modeliną, tworząc przy tym niesamowite pastelowe projekty przy użyciu różnych akcesoriów.
Modelina, czyli świetna zabawa kreatywna rozwijająca wyobraźnię dziecka.

Kolejnym akcesorium, godnym uwagi jest zestaw Pastelowa modelina. To kreatywne pudełko kryje w sobie wiele radości. Wszelkie przybory do tworzenia wzorów i kształtów, kolorową modelinę, akcesoria do ozdabiania oraz wałek do wałkowania. Tak niewiele trzeba by dziecko było szczęśliwe – za  sprawą tejże zabawki, z całą pewnością pobudzimy kreatywność i wyobraźnię naszego przedszkolaka.

Podczas zabawy modeliną możemy wprowadzić również naukę kolorów czy też wspomniany wcześniej trening motoryki małej, gdzie małe paluszki podczas robienia kulek, lepienia wałków czy ozdabiania małych elementów będą cały czas w ruchu.

Zeszyt z kolorowankami z pięknym motylem, w tle zestaw kreatywny w walizce zawierający kolorowe kredki, flamastry i inne akcesoria plastyczne.
Zestaw artystyczny dla przedszkolaka – to idealny pomysł na prezent.

Koniecznie należy wspomnieć w tym miejscu, że każde dziecko, nie ważne, czy ma dwa czy cztery latka – każde bez wyjątku uwielbia malować, rysować i kolorować. Marka Auzou ma dla naszych małych artystów zestaw idealny. Oto Zestaw artystyczny z kredkami i flamastrami “Uczę się rysować.” Za sprawą tego zestawu możemy rozbudzić w naszych małych, początkujących artystach chęć i motywację do poszerzania swojej malarskiej pasji.

Co w nim takiego ciekawego?

Przede wszystkim jest to zestaw, który łatwo zabrać ze sobą na spacer, w podróż czy też do ogrodu, aby umilić sobie i naszym dzieciom letnie popołudnia.

Zestaw wyposażony jest w kilka elementów, które niech pozostaną tajemnicą do odkrycia dla Was rodzice. Zajrzycie tu, a z pewnością kreatywny zestaw do nauki rysowania zauroczy Was i sprawi, że sami zapragniecie mieć taki dla swoich pociech we własnym zaciszu domowym, by wspólnie i kreatywnie spędzać czas, a przy okazji mieć wpływ na rozwój tak ważnej dla rozwoju dziecka motoryki małej.

A co, jeśli nie mamy pomysłu na prezent, a chcemy, żeby był on nie tylko przyjemny  dla oka dziecka, ale również rozwijający?

Dość często jako rodzice mamy problem z dopasowaniem prezentu do wieku dziecka. Chcemy, aby cieszył on naszego malca, ale z drugiej strony chcemy też, by rozwijał i miał na nie edukacyjny wpływ. Rynek oferuje obecnie bardzo szeroki wybór zabawek dla dzieci, ale zanim podejmiemy decyzję o zakupie idealnego prezentu dla naszego szkraba, to pomyślmy, jaką on ma spełniać rolę w życiu dziecka.

Jeśli chcemy, tak jak wspomnieliśmy wyżej, aby prezent był i interesujący dla dziecka i rozwojowy to nie mogliście trafić lepiej. Francuska marka Auzou wychodzi naprzeciw tym rodzicom, którzy mają właśnie taki problem. Otóż doskonałym dopełnieniem świętowania urodzin, czy innego ważnego wydarzenia może okazać się prezent w postaci Drewnianych klocków zwierzątek, które obejrzeć możecie tu.

Różnokolorowe, drewniane puzzle - klocki w formie zwierzątek do układania rozłożone na oliwkowym tle. Obok pudełko.
Drewniane zabawki w formie zabawnych klocków zwierzątek zachwycą Twoje dziecko.

Te małe, urocze i kolorowe zwierzątka, to pewnego rodzaju puzzle, ale oczywiście, można je  układać i bawić się nimi oddzielnie. Wszystko zależy od pomysłów i kreatywności naszych dzieci. Głównymi zadaniami tych drewnianych klocków są przede wszystkim dobra zabawa i tak ważne pobudzanie dziecka do kreatywnego i twórczego myślenia.

Motoryka mała, to wbrew pozorom, najważniejsza sfera mająca wpływ na wiele innych obszarów rozwoju. Dlatego też rekomendujemy wszelkie ćwiczenia manualne dla dzieci już od najmłodszych lat, jeszcze zanim wybiorą się do przedszkola. Takie przygotowanie malca i obeznanie go z przyborami plastycznymi da mu pewność siebie, przygotuje do wykonywania prac plastycznych, które w większości przedszkoli są codziennością. Właśnie taki trening manualny, czyli wszelkiego rodzaju ruchy precyzyjne w obrębie paluszków, nadgarstków i dłoni będą stymulować pośrednio rozwój mowy naszego dziecka. A przecież wszystkim rodzicom najbardziej zależy na tym, by ich malec wyrósł na zdrowego, bystrego i zainteresowanego światem człowieka.

Trójwymiarowa figurka dinozaura DIY ozdobiona naklejkami, obok kolorowe flamastry. W tle plansza z zielonymi krzewami i wulkanem.
Kreatywna zabawa z motywem dinozaurów.

Pielęgnowanie pierwszych zainteresowań dzieci jest kluczowe dla ich całościowego i harmonijnego rozwoju. W swojej ofercie marka Auzou posiada produkty, które są odpowiedzią właśnie na te pierwsze dziecięce pasje.  Dzięki takim produktom jak Zestaw kreatywne Dinozaury możemy, poprzez właśnie kształtujące się zainteresowania, wspierać dziecko w zdobywaniu nowych umiejętności i pielęgnowaniu tych już nabytych. Zestaw wykorzystując tematykę dinozaurów, zachęca maluchy do rysowania i tworzenia przestrzennych zabawek, co fantastycznie sprawdzi się podczas treningu motoryki małej, zapewniając tym samym rozwój wielu obszarów rozwojowych przydatnych w przyszłości. 

Patrycja Maziejuk
logopeda, pedagog, terapeuta ręki

Najnowsze wpisy

Odkryj Kreatywne Nowości od Auzou! Zabawa i Twórczość w Jednym

Odkryj Kreatywne Nowości od Auzou! Zabawa i Twórczość w Jednym

Pragniemy przedstawić Wam nowe produkty naszej marki, pełne inspirujących pomysłów i kreatywnych rozwiązań! W ofercie marki Auzou znajdziesz teraz jeszcze więcej wyjątkowych produktów, które pozwolą rozwijać wyobraźnię i umiejętności Twojego dziecka. Oto kilka...

Małe prezenty na zajączka od Auzou – nasze propozycje

Małe prezenty na zajączka od Auzou – nasze propozycje

Powoli zbliża się Wielkanoc, a wraz z nią tradycja obdarowywania dzieci drobnymi upominkami przez zajączka. Jeśli szukasz pomysłów na idealne prezenty "na zajączka", marka Auzou ma dla Ciebie fantastyczne propozycje, które z pewnością zachwycą zarówno małych...