Kreatywne zabawki dla Twojego dziecka

Czas wolny – jak spędzać go kreatywnie z naszym starszakiem?

Czas wolny – jak spędzać go kreatywnie z naszym starszakiem?

gru 28, 2022 | Blog

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na pytanie, jak kreatywnie spędzać czas wolny ze starszakiem, chcemy wyjaśnić Wam, dlaczego czas wolny odgrywa tak ważną rolę w życiu i rozwoju każdego dziecka.

Czas wolny – każdy kojarzy go z czasem, kiedy to wykonujemy czynności nie będące naszymi obowiązkami. Każdy rodzic pragnie, by rozwój jego dziecka przebiegał w harmonijny, usystematyzowany sposób, dlatego też wybieramy najlepsze przedszkola i szkoły, organizujemy zajęcia pozalekcyjne dla naszych dzieci, bo przecież zależy nam, aby poszerzać ich horyzonty i pokazywać jak wielkie możliwości niesie za sobą świat.

Ale czy pamiętamy o czasie wolnym i o swobodzie jakiej potrzebują nasze pociechy?

Często chcemy, aby czas “po szkole” był czasem wypełnionym różnymi aktywnościami poszerzającymi horyzonty naszych dzieci. Dlatego też zapisujemy je na rozmaite zajęcia pozalekcyjne, koła zainteresowań, czy kursy językowe. To wszystko jest jak najbardziej prawidłowe, ponieważ rolą rodzica jest troszczenie się o każdą sferę rozwoju dziecka, szczególnie o edukację, która będzie mieć ogromny wpływ na całe życie naszej latorośli i jej funkcjonowanie w dorosłym życiu.

Jednak pamiętajmy, że równie istotny jest czas wolny. Dzięki niemu dziecko może kształtować swój indywidualizm oraz kreatywność. Dając dziecku możliwość decydowania o sposobach w jakie będzie chciało wykorzystać swój wolny czas umacniamy jego poczucie własnej wartości, pewność siebie i motywację do podejmowania decyzji, pomagamy mu również uczyć się identyfikować swoje potrzeby. Warto pamiętać, że czas wolny jest nie mniej ważny, niż wszelkiego rodzaju zajęcia dodatkowe i edukacja.

Co tak naprawdę oznacza czas wolny?

Wiemy jako rodzice, że obowiązki w życiu dziecka, już od najmłodszych lat uczą wielu ważnych umiejętności, od planowania czasu własnego, po pokorę i dobroczynność.

Te cenne umiejętności są na wagę złota i pozwalają dziecku lepiej organizować własne życie, kształtują w nim cenne cechy i również przyczyniają się do rozbudzania wyobraźni i zainteresowań.

Nie możemy jednak zapominać o roli, jaką odgrywa czas wolny. To czas, w którym dziecko robi to, na co ma ochotę, to chwile, które przeznaczone są tylko i wyłącznie dla dziecka i nie towarzyszą mu żadne obowiązki. Warto pozostawić dziecku przestrzeń do samodzielnych wyborów, by mogło na własną rękę definiować swoje potrzeby i planować swój czas wolny. Oczywiście jest to proces, dlatego na początku tej drogi warto przygotować propozycje, z których dziecko będzie mogło wybrać to, czym aktualnie chce się zajmować. Tutaj z pomocą przyjdą Wam produkty kreatywnej marki Auzou. Ułatwi to początek drogi do samodzielnego organizowania sobie czasu wolnego i naukę decyzyjności.

Zestaw kreatywny dla dzieci do tworzenia dekoracji w kształcie magicznych stworzeń i zdobienia ich brokatem.
Kreatywne zestawy zapewniają rozwój wyobraźni Twojego dziecka.

Rodzicu, pamiętaj, że Twoje dziecko potrzebuje odpoczynku, czasu, w którym będzie przebywać tylko ze sobą i z własnymi pomysłami. Dziecko ma potrzeby i chce samodzielnie inicjować swój czas, chce układać puzzle, bawić się zabawkami lub spożytkować czas w sposób kreatywny – wszystko będzie zależeć od jego inwencji w danej chwili.

Jeśli chcecie dołączyć do wspólnego spędzania czasu ze swoim starszakiem, to zawsze śmiało to róbcie. Jeśli Wasze dziecko wyraża zgodę na wspólną zabawę, to jest to doskonały pomysł na kreatywne spędzenie czasu z rodziną.

Możecie też wspólnie zaplanować Wasz rodzinny czas wolny i wybrać jeden dzień w tygodniu, w którym będziecie spędzać go tylko w gronie najbliższych bawiąc się lub ucząc. Wszystko zależy od Was drodzy rodzice, możecie wspólnie z Waszym starszakiem wybrać gry, zabawki i akcesoria, które będą Wam towarzyszyć podczas wspólnych, wolnych chwil.

Dłoń dziecka trzymająca kolorowe plansze do gry w "Szukaj i dopasuj zwierzęta" z różnymi zwierzątkami. W tle dziewczynka i opakowanie gry.
Gry logiczne to doskonała rozwojowa zabawa dla każdego malucha.

Kreatywność to cenna cecha, która pobudza wiele innych sfer rozwoju dziecka. Warto dbać o to, by dziecko samodzielnie spędzało czas odkrywając i eksplorując świat. Poczucie komfortu i samodzielności jest dla naszego dziecka bardzo ważne, pozwala mu eksperymentować, doświadczać i przede wszystkim kształtuje w dziecku cenne cechy takie jak pracowitość, samodzielność, umiejętność podejmowania decyzji oraz kreatywność. Chcąc umilić dziecku jego czas wolny i zaopatrzyć jego pokój w ciekawe akcesoria warto zapoznać się z tym, co oferuje marka Auzou. Ta francuska marka posiada szeroką gamę produktów. Zostały one stworzone z myślą o tym, by czas swobodnej zabawy dziecka był wypełniony kreatywnością, a Wasze wspólne, rodzinne popołudnia upłynęły na dobrej zabawie i rozbudzaniu zainteresowań dziecka.

Każde dziecko ma inne zainteresowania, bawi się innymi zabawkami, więc doskonałym pomysłem na wyposażenie kącika dla Waszego dziecka będą akcesoria z różnych kategorii, tak by dziecko samodzielnie mogło zdecydować czego potrzebuje użyć w danym momencie. To bardzo ważne, by pozwolić dziecku na świadome podejmowanie decyzji, zgodne z jego potrzebami.

Czas niezorganizowany jest dla dziecka zarówno małego, jak i starszego bardzo ważnym elementem na drodze do rozwoju autonomiczności. Dziecko dokonuje wtedy wielu samodzielnych wyborów, może wymyślić sobie nowe, zupełnie nieznane nam dorosłym aktywności – wedle swoich upodobań. To ważne, by dawać dziecku przestrzeń do kreatywnego wykorzystania.

Pamiętajmy zatem, że nieorganizowany przez nas czas, względem naszych dzieci, jest im bardzo potrzebny do prawidłowego, harmonijnego rozwoju, od którego zależy wiele innych aspektów mających wpływ na ogólne samopoczucie i wzrastanie dziecka.

Gdy jednak chcemy zaplanować rodzinny czas wspólny, lub przygotować dziecko do samodzielnego podejmowania decyzji w kwestii planowania czasu wolnego, to warto zastanowić się wyborem akcesoriów, które pozwolą na kreatywne i wartościowe wykorzystanie tych cudownych chwil.

Pomysły na spędzanie wolnego czasu w gronie rodzinnym – propozycje od marki Auzou

Pudełko puzzli "Gwieździsta noc" przedstawiających nocny krajobraz leśnego biwaku nad jeziorem. W tle kolorowe elementy puzzli.
Puzzle świetnie sprawdzą się podczas rodzinnego wieczoru gier i zabaw.

Doskonałym umilaczem rodzinnie spędzonego czasu będą puzzle. Gra, która od pokoleń pozwala na kreowanie wielkich przygód, wplata trochę tajemniczości, a na samym końcu pozwala cieszyć oko, tym, co dziecko samodzielnie lub razem z rodzicem stworzyło z małych, niepozornych elementów. Puzzle gwieździsta noc od Auzou to idealna, kreatywna forma spędzenia rodzinnego wieczoru. Ta układanka posiada aż 200 elementów i przeznaczona jest dla dzieci od ósmego roku życia. Puzzle rozwijają wyobraźnię, pozwalają rozwijać koncentrację i skupienie. Wszelkiego rodzaju układanki to świetna zabawa, która pozwala twórczo spędzać czas, bez względu na wiek użytkownika. Magiczne ilustracje sprawiają, że układanka przyciąga wzrok dziecka, a dzięki nocnemu, leśnemu krajobrazowi magicznego lasu wzbudza nutkę tajemniczości, dzięki czemu dzieci jeszcze chętniej będą korzystać z tak ciekawie zilustrowanych pozycji.

Pudełko z zestawem do tworzenia ozdób z Pixeli z kolorowymi, niewielkimi klockami na czerwonym tle. Obok pudełka gotowe projekty o tematyce kosmicznej.
Kreatywna zabawa rozwijająca wyobraźnię i zdolności manualne – przetestujcie pixele!

Kolejnym i równie kreatywnym akcesorium, jest Zestaw do tworzenia Pixeli. Zestaw Pixeli doskonale rozwija motorykę małą i rozbudza kreatywność dziecka. Z pomocą kolorowych, malutkich klocków możemy tworzyć interesujące dla oka postaci, obrazki i elementy, które będzie można wykorzystać na przykład do stworzenia breloka do kluczy lub ozdoby piórnika. Zestaw do tworzenia Pixeli od marki Auzou to tylko jedna z wielu fascynujących propozycji na wspólne spędzanie czasu z rodziną, lub w przypadku nieco starszych dzieci – idealna forma samodzielnej zabawy.

Co jeszcze może zaoferować nam marka Auzou?

Specjalnie dla dziewczynek, choć nie tylko, bo dla wszystkich miłośników tworzenia “czegoś” nowego francuska marka Auzou przygotowała dwa zestawy DIY.

Elementy zestawu do tworzenia biżuterii "Flakoniki szczęścia" na różowym tle. Pudełko, fiolki, sznureczek, kolorowe cekiny do wypełnienia fiolek.
Zestawy do tworzenia biżuterii – idealny pomysł na kreatywny prezent dla dziewczynki.

Pierwszy z nich, to uroczy zestaw do tworzenia biżuterii Flakoniki Szczęścia. Zawiera on w sobie trzy zamykane fiolki, które będą stanowić bazę naszyjnika oraz uroczy łańcuszek z profesjonalnym, biżuteryjnym zapięciem. Możecie wyczarować z nich piękne i unikatowe kompozycje. Dodatkowo w zestawie znajdziemy pojemniczki z brokatem oraz kolorowymi cekinami, które przydadzą się podczas zdobienia projektów DIY. Zestawy biżuterii, to przede wszystkim twórcze spożytkowanie czasu wolnego, a efekty będzie można podziwiać przez długi czas. Pamiętajmy o tym, że dzięki nim nasze pociechy mogą rozwijać swoje umiejętności manualne oraz kreatywność. Zestaw zapakowany został w kolorowe, kartonowe pudełko z szybką, dzięki któremu idealnie nadaje się na prezent.

Kolejnym i równie fascynującym zestawem jest Zestaw do zrobienia kwiatowych świeczników. To pudełko pełne kreatywności i magii, dzięki któremu kreatywne spędzanie czasu wolnego będzie rewelacyjną zabawą dla każdej siedmiolatki.

Zestaw do tworzenia kwiatowych świeczników. Dwa zapalone świeczniki w szklanych pojemniczkach, wypełnionych przeźroczystym woskiem i ozdobione suszonymi kwiatami.
Rozbudź w swoim dziecku miłość do projektów DIY z zestawem do tworzenia kwiatowych świeczników.

Zawartość tego magicznego pudełka pozwala nam stworzyć dwie świece, które można ozdobić kolorowymi, suszonymi kwiatami dołączonymi do zestawu. Podczas procesu tworzenia, dziecko może ćwiczyć swoje zdolności manualne oraz odkryć w sobie pasję do projektów DIY.

Dzięki temu zestawowi możecie wspólnie z dziećmi stworzyć piękny upominek z okazji Dnia Babci lub przygotować wspaniały prezent dla przyjaciółki z okazji urodzin. Takie niepozorne pudełko, a daje nam tak wiele radości i możliwości do kreatywnego spędzania czasu.

Czy dzieci lubią labirynty?

Zdecydowanie tak! Za sprawą kart od Auzou Labirynty w dżungli możemy choć na chwilę przenieść się w inne miejsce. Każda z kart w zestawie posiada inny motyw, ale zadanie do wykonania jest to samo – należy odszukać drogi do celu. W zestawie znajdziemy wymazywalny flamaster, który pomoże nam w dotarciu do celu. To doskonała zabawa, zarówno na rodzinne wieczory, jak i do samodzielnej zabawy, czy zabrania w podróż lub na wycieczkę szkolną. Dzięki zestawowi labiryntów dzieci uczą się samodzielnego rozwiązywania problemów, uczą się również, że nawet jeśli za pierwszym razem trafią w ślepą uliczkę muszą podjąć kolejną próbę – a ona z pewnością zakończy się sukcesem.

Karta z kolorowym labiryntem z motywem egzotycznej dżungli do wielokrotnego rozwiązywania. Na pierwszym planie wymazywalny flamaster.
Ćwicz spryt i motorykę małą swojego dziecka z zestawami labiryntów od Auzou.

Czas wolny to temat bardzo obszerny. Kryje się pod nim wiele interesujących zagadnień dotyczących rozwoju naszych pociech. Dla nas, jako rodziców najważniejsze powinno być to, aby nauczyć się rozgraniczać czas wolny, ten nieorganizowany i czas wolny, ten który wspólnie zaplanujemy w rodzinnym gronie. To bardzo ważne w rozwoju całościowym dziecka, by miało swobodę, czas, w którym może nie robić “nic”, lub który może spożytkować w sposób wybrany przez siebie. Wtedy właśnie może tworzyć, aranżować, wcielać się w rolę. Wszystko zależy od kreatywności i możliwości dziecka. Jako rodzice zadbajmy o to, by dawać naszym dzieciom możliwość wyboru oraz samodzielnego planowania tego swobodnego czasu wolnego, bez osób trzecich.

Jeśli z kolei chcemy wspólnie spędzać czas – to wyśmienicie, tylko pamiętajmy by uzgodnić to z dzieckiem i wybrać odpowiednią dla Was porę na wspólne gry i zabawy.

Dla dobrego i harmonijnego rozwoju dziecka potrzebny jest czas zarówno ten celowy, czyli zorganizowany przez rodziców, jak i czas swobodny. Pamiętajmy, że nasze dziecko musi wiedzieć, że jemu też potrzebne są obowiązki narzucone z zewnątrz, dzieci potrzebują widzieć i naśladować, inspirują się tym, co jako rodzice robimy w naszym codziennym życiu. Pamiętajmy też, że dzieci potrzebują pasji, tych które powstają ze swobodnego wyboru, odkryte w czasie, kiedy dziecko nie robi nic co związane jest bezpośrednio z jego obowiązkami, dzięki temu nasza pociecha jest w stanie usłyszeć sama siebie.

Patrycja Maziejuk

logopeda, pedagog, terapeuta ręki

Najnowsze wpisy

Odkryj Kreatywną Magię Zestawów DIY Biżuterii Auzou dla Dzieci

Odkryj Kreatywną Magię Zestawów DIY Biżuterii Auzou dla Dzieci

Czy Twoje dziecko uwielbia tworzyć, eksperymentować i odkrywać nowe rzeczy? Zestawy DIY biżuterii marki Auzou to idealna propozycja dla małych artystów, którzy chcą rozwijać swoją kreatywność i zdolności manualne w zabawny i interaktywny sposób. Nie tylko są one...